Navigace: Studio Pohoda » Solárium

Solárium

Zde uvedené informace odpovídají evropským předpisům na opalování v soláriích:

10 zlatých pravidel opalování v soláriích

  1. Před opalováním v soláriu si pozorně přečtěte tato pravidla a věnujte pozornost všem doporučením.
  2. Opalování v soláriích je určeno pro osoby starší 15 let s fototypem 2. Děti do 15 let a osoby s fototypem 1 mají pokožku, která má velmi silnou reakci na UV - záření.
  3. Po prvním opalování je nutná minimálně jednodenní přestávka. Pokud v tomto čase nedojde k negativním reakcím, můžete v opalování pokračovat.
  4. Nikdy se neopalujte častěji než jedenkrát denně, ať už v soláriu nebo na přirozeném slunci. Počet opalování za rok by neměl překročit 50.
  5. V různých lécích a kosmetických přípravcích mohou být obsaženy látky, které v kombinaci s UV - zářením vyvolávají nežádoucí reakce. Jedná se zejména o tyto látky:
    Sulfonamid - obsažen v různých lécích, zejména v antibioticích
    • Tetracyklin - obsažen v antibioticích, prostředcích proti akné
    • Kyselina nalidexinová - obsažena v lécích proti infekci močových cest
    • Chlorthiazid - obsažen v močopudných prostředcích
    • Sulfonylureum - obsažen v lécích proti cukrovce
    • Phenothiazinen - obsažen v protistresových lécích
    • Psoralen - obsažen v prostředcích pro rychlé zhnědnutí
    • Cyclomat - obsažen ve sladidlech
    • Kyselina para-aminobenzeová (PABA) - obsažena v prostředcích na ochranu před slunečním zářením
    • Pižmový olej - obsažený v parfémech
    • Bělící přípravky - obsažené v pracích prostředcích
    • Eosin - obsažený v barvivech
    • Halogenizovaný Salizylanilid - obsažený v protiplísňových prostředcích
    Pokud užíváte léky, doporučujeme vhodnost opalování konzultovat s lékařem ještě před zahájením opalovací kúry.
  6. Pokožka může také negativně reagovat na UV - záření ve spojení s kosmetickými přípravky, parfémy nebo make-upy. Proto již několik hodin před návštěvou solária omezte použití těchto přípravků, neboť některé z nich pronikají hluboko do pokožky a pouhé odlíčení těsně před opalováním je nemusí dostatečně odstranit. Před vlastním opalováním odložte také veškeré šperky - dosáhnete rovnoměrného opálení celého těla a zamezíte poškrábání akrylových desek solária.
  7. Při opalování v soláriích nepoužívejte žádné ochranné krémy, samoopalovací prostředky nebo prášky. Tyto obsahují látky, které v kombinaci s UV - zářením mohou vyvolat nežádoucí reakce nebo mohou vést ke spálení pokožky.
  8. Pokud je Vaše pokožka po opalování červená a napnutá, je pravděpodobně spálená. S dalším opalováním proto počkejte, než tyto příznaky zmizí. Jestli má Vaše pokožka negativní reakce i po dalším opalování , přerušte opalovací kúru a poraďte se s lékařem o vhodnosti pokračování.
  9. Vždy používejte při opalování ochranné brýle. V samotných očních víčkách není obsažen žádný pigment, který by oči mohl ochránit a pronikající UV - záření může vyvolat závažné onemocnění očí.
  10. Navštěvujte taková solária, kde Vám obsluha poradí při výběru vhodné solární kosmetiky a pomůže Vám sestavit opalovací kúru s ohledem na typ Vaší pokožky. Také žádejte informace o výměně trubic a zářičů, a do doby přibližně 50 hodin po výměně zkraťte opalovací časy o 20%. V tomto čase emitují trubice vyšší než jmenovitý výkon.

Poradenství v opalovánísolarium

Urychlení opalování
Své opálení můžeme urychlit užíváním Betacarotenu, nebo Akcelerátory:

Užíváním Betakarotenu:
Betakaroten patří mezi antioxydanty. Redukuje účinky volných radikálů a volného kyslíku. Navíc dodává pleti charakteristické bronzové zbarvení. Betakaroten se doporučuje užívat již před započetím opalovací kúry a pokračovat během ní.

Akcelerátory
Akcelerátory jsou krémy určené pouze do solárií. Používají se před opalováním. Jsou to urychlovače opálení. Vzhledem k tomu, že tyto přípravky počítají s expozicí v soláriu, jsou velmi hydratizující, zpravidla obsahují komponenty na bázi antioxydantů, vitamíny a látky, které zvyšují rychlost pigmentace.
Podle složení existují akcelerátory pro začínající zákazníky, které urychlují pigmentaci nebo pro již pokročilé a opálené zákazníky, kde naopak prodlužují opálení a dovolují zhnědnutí do hlubšího tonu.

Jak pečovat o pokožku po opalování
Stejně tak jako existují přípravky před opalováním v soláriu, existuje i kosmetika po opalování v soláriu. Ta má za úkol okamžitou i dlouhodobou hydrataci, popřípadě zklidnění pokožky tak, aby tmavé opálení vydrželo co nejdéle. Zároveň tyto přípravky připravují pokožku pro další opalování..

Sprchování po opalování
Není důvod se po opalování v soláriu nesprchovat. Pigmentace, ať už okamžitá - přímá nebo pozdější - nepřímá, nelze smýt vodou. Pokud však používáte solární kosmetiku, která obsahuje samoopalovací složku, může tato složka působit i po expozici v soláriu. Pak je lepší sprchování odložit.


solarium
Ochranné brýle a čočky
V soláriu používejte vždy ochranné sluneční brýle. Chrání Váš zrak před UV zářením. Čočky není důvod před opalováním v soláriu vyndávat. Čočky naopak mají v sobě UV filrt. Samozřejmě neopravňují použití solária bez ochranných brýlí. Někdy však může dojít k pocitům suchosti očí. Použijte obvyklé zvlhčující prostředky.

Opalování v těhotenství
Opalování v těhotenství není zakázané, chce jej pouze provádět s ještě větší rozvahou než jindy. Některé ženy mohou být v těhotenství citlivější na UV záření a na jejich pokožce se mohou objevit pigmentové skvrny. Stejně tak mohou být ženy v těhotenství citlivější na teplo a přehřátí. Doporučujeme konzultaci se svým ošetřujícím lékařem

Příznivé vlivy UV záření
Léčba osteroporézy - zvýšené lámavosti kostí na základě úbytku vápníku. Pro absorpci vápníku v kostech, vlasech a zubech je kromě hormonů zapotřebí i vitamín D. Ten právě vzniká v pokožce vlivem UV-B záření

Léčba lupénky - psoriásy
Mírnou formou slunění v soláriu lze zlepšovat stav lupénky.

Léčba akné
Slunění samo o sobě příznivě ovlivňuje pokožku s akné. Je třeba se však opalování vyvarovat tehdy, kdy jsou k léčbě akné podávána antibiotika, případně Retin A a další léky. Řešte po dohodě s lékařem.

Léčba depresí a výkyvů nálad
Je prokázáno, že spektrum světla blízké světlu slunečnímu pozitivně ovlivňuje psychiku člověka. Obzvlášt v zimním období, při nedostatku denního světla může mít pobyt v soláriu příznivý vliv.

Kdy naopak může solárium uškodit

  • vždy tehdy, překročíte-li doporučenou expozici pro Váš kožní fototyp
  • berete-li antibiotika, či jiné léky, u nichž je uvedeno, že nemáte pobývat na slunci
  • při rodinné dispozici k rakovině kůže
  • při nadměrném opalování v soláriu hrozí tvorba vrásek a ničení elasticity kůže.
  • nepřekračujte doporučené časy a používejte solární kosmetiku
  • nedoporučujeme opalování dětí v soláriu
  • vždy si zjistěte, jsou-li v pravidelných časových intervalech vyměňovány zdroje UV záření trubice.

Máte-li jakékoli pochybnosti, neváhejte se zeptat vyškoleného personálu, který Vám rád doporučí opalovací čas, pomůže vybrat krém, nebo naopak rozmluví další opalování...